‹ Prev
Next ›
HP ScanJet Pro 3000 S4 Sheetfed Scanner - 600 dpi Optical - 48-bit Grayscale - 40 ppm (Mono) - 40 ppm (Color) - Duplex Scanning - USB
Contact Us For Availability
- Capture the entire document all at once with two-sided scanning. Produce scans at up to 40 ppm/80 ipm at 300 dpi in both colour and black-and-white.[1] Manage large projects with a 50 page ADF. This scanner is recommended for 4,000 pages per day.
- Scan with a single touch, capture text with OCR, and create custom profiles that simplify and improve workflows. Easy integration with popular software plus scan-to-cloud capabilities makes it simple to capture and send information where you need it.
- Count on the quality and accuracy you need for all your scanned documents and images. HP Scan software makes it easy and convenient to capture, edit, search, and store documents. Get direct access to Cardiris™, Readiris™ Pro, and Nuance PaperPort .
Product Details
General Information
| USB | Yes |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum scan size | 216 x 3100 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Colour scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (colour, A4) | 40 ppm |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, White |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Scan to | PC, USB |
| Internal memory | 256 MB |
| HP segment | Business |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6, A7, A8 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (sleep) | 1.1 W |
| Width | 300 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Package width | 397 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package height | 242 mm |
| Package weight | 4.2 kg |
| Cables included | AC, USB |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Scanner |
Description
Fast, affordable, and designed to handle everything from simple colour jobs to complex workflows. Quickly and reliably digitise larger projects with scan speeds up to 40 ppm/80 ipm and a 50 page ADF.[1] Recommended for 4,000 pages per day.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews