‹ Prev
Next ›
Brother ADS-4900W Sheetfed Scanner - 600 x 600 dpi Optical - 48-bit Color - 60 ppm (Mono) - 60 ppm (Color) - Duplex Scanning - USB
Stock is Available
- Scan up to 60 pages per minute
- 2-sided scan up to 60 pages per minute
- 100 sheet Automatic Document Feeder (ADF)
- 5GHz Wi-Fi and wired connectivity
- SuperSpeed USB3.
- Scan directly to USB host
Product Details
General Information
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 60 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| USB | Yes |
| Maximum scan size | 215.9 x 355.6 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 60 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 60 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 120 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 120 ipm |
| Scanner type | ADF + Sheet-fed scanner |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Sensor type | Dual CIS |
| Daily duty cycle (max) | 9000 pages |
| Light source | LED |
| Scan file formats | JPEG, PDF, TIFF |
| Maximum duty cycle | 180000 pages per month |
| Scan to | E-mail Server, FTP, HTTP, PC, SMB |
| Scan drivers | ISIS, SANE, TWAIN, WIA |
| Ultrasonic sensor | Yes |
| Scanning noise level | 62 dB |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plain paper, Plastic Card, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Long-paper mode | Yes |
| Media thickness (min) | 0.08 mm |
| Card thickness (max) | 1.32 mm |
| Paper tray media weight | 25 - 413 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 25 - 413 g/m² |
| Maximum scan width | 21.6 cm |
| Maximum scan length | 5 m |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Sheetfed Scanner |
Description
For uninterrupted high-volume, batch scanning. With the simplicity of one-touch scanning, securely capture, send and receive business documents with ease, whether they're at home or in the office. Large intuitive 10.9cm touchscreen with 56 configurable shortcuts Personalised multi-user experience Secure workgroup sharing Advanced image processing and batch scanning Features Auto Start Scan, Ultrasonic Multifeed Sensor, Separation Switch, Scan Preview, CIS Cleaning Alarm Includes Brother ScanEssentials software Driver compatibility with TWAIN (WIN and macOS), WIA, ISIS, Linux SANE
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTADS4700WStock is Available
-
Product Code: BRTADS4300NStock is Available
-
Product Code: BRTADS3100Stock is Available
-
Product Code: EPSB11B263202Contact Us For Availability
-
Product Code: HEW6FW07AContact Us For Availability
-
Product Code: HEW6FW06AContact Us For Availability
-
Product Code: BRTDS740DStock is Available
-
Product Code: BRTADS1800WStock is Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews