Brother ADS-3100 Sheetfed Scanner - 600 x 600 dpi Optical - 48-bit Color - 40 ppm (Mono) - 40 ppm (Color) - Duplex Scanning - USB
Home- 2-sided scanning up to 80ipm
- Optical character recognition (OCR)
- Optimise workflows with Kofax, NewSoft and ScanEssentials Lite software
- Connect and scan using USB 3.0 and USB host
Product Details
General Information
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| USB | Yes |
| Maximum scan size | 355.6 x 215.9 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| ADF scan speed (colour, A4) | 40 ppm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 80 ipm |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Buttons |
| Sensor type | Dual CIS |
| Daily duty cycle (max) | 6000 pages |
| Scan file formats | JPEG, PDF, TIFF |
| Internal memory | 512 MB |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 60 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plain paper, Plastic Card, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Long-paper mode | Yes |
| Media thickness (min) | 0.08 mm |
| Card thickness (max) | 1.32 mm |
| Paper tray media weight | 40 - 200 g/m² |
| Maximum scan width | 21.6 cm |
| Maximum scan length | 5 m |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power consumption (standby) | 5.4 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (sleep) | 1.4 W |
| Width | 299 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Package width | 391 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Sheetfed Scanner |
Description
High-Functionality and Compact Desktop Document Scanner The ADS-3100 desktop document scanner combines high-functionality with a simple, intuitive design in a compact and low-cost footprint - the perfect addition to your home or small office. Fast and reliable The ADS-3100 combines high-functionality with a simple, intuitive design in a compact, low-cost footprint. It has a large 60-sheet ADF and can scan 2-sided (duplex) up to 40ppm (80ipm) Advanced image capture and processing With Optical Character Recognition (OCR) to transform paper documents to actionable data, the ADS-3100 makes image capture and processing effortless Simple and intuitive A user-friendly interface, easy set up and installation means your scanner will be up and running in minutes so you can focus on business-critical tasks At your side support Wherever you are in Australia, Brother offers free product support for the lifetime of your product