‹ Prev
Next ›
Brother ADS-4300N Sheetfed Scanner - 600 x 600 dpi Optical - 48-bit Color - 40 ppm (Mono) - 40 ppm (Color) - Duplex Scanning - USB
Stock is Available
- Scan up to 40 pages per minute
- 2-sided scan up to 40 pages per minute
- 80 sheet Automatic Document Feeder (ADF)
- Wired connectivity
- SuperSpeed USB3.
- Scan directly to USB host
Product Details
General Information
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| USB | Yes |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 40 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 40 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 80 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 80 ipm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Buttons |
| Sensor type | Dual CIS |
| Daily duty cycle (max) | 6000 pages |
| Light source | LED |
| Scan file formats | JPEG, PDF, TIFF |
| Maximum duty cycle | 120000 pages per month |
| Scan to | FTP, Image, PC, SMB, USB |
| Scan drivers | ICA, SANE, TWAIN, WIA |
| Scanning noise level | 59 dB |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plain paper, Plastic Card, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Card thickness (max) | 1.1 mm |
| Paper tray media weight | 40 - 200 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 40 - 200 g/m² |
| Maximum scan width | 21.6 cm |
| Maximum scan length | 5 m |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Security algorithms | EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, HTTPS, PEAP, SMTP-AUTH, SNMPv3, SSL/TLS |
| Supported network protocols (IPv6) | RA, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, Web Services(Scan), SNTP Client, HTTP/HTTPS server, ICMPv6 |
| Supported network protocols (IPv4) | DHCP, APIPA (Auto IP), WINS/NetBIOS, DNS Resolver, mDNS, SNMPv1/v2c/v3, ICMP, Web Services(Scan), HTTP/HTTPS server, LLMNR responder, SNTP Client, LDAP |
| IPv6 support | Yes |
| Supported network protocols | DHCP, APIPA (Auto IP), WINS/NetBIOS, DNS Resolver, mDNS, SNMPv1/v2c/v3, ICMP, Web Services(Scan), HTTP/HTTPS server, LLMNR responder, SNTP Client, LDAP, RA, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, Web Services(Scan), SNTP Client, HTTP/HTTPS server, ICMPv6 |
| Power supply type | AC |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Sheetfed Scanner |
Description
Designed for businesses needing a high-speed, efficient network scanner. Connect your ADS-4300N to your network and effortlessly capture your documents to share and collaborate with colleagues.3 configurable hot keysAdvanced image processing and batch scanningFeatures Ultrasonic Multifeed Sensor, Separation SwitchBrother Mobile Connect appSupports AirPrint ScanIncludes Brother ScanEssentials softwareDriver compatibility with TWAIN (Win and macOS), WIA, Linux SANE
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews