‹ Prev
Next ›
Brother ADS-4700W Sheetfed Scanner - 600 x 600 dpi Optical - 48-bit Color - 40 ppm (Mono) - 40 ppm (Color) - Duplex Scanning - USB
Stock is Available
- Scan up to 40 pages per minute
- 2-sided scan up to 40 pages per minute
- 80 sheet Automatic Document Feeder (ADF)
- Wireless and wired connectivity
- SuperSpeed USB3.
- Scan directly to USB host
Product Details
General Information
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| USB | Yes |
| Maximum scan size | 355.6 x 215.9 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Greyscale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 40 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 40 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 80 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 80 ipm |
| Scanner type | ADF + Sheet-fed scanner |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Touchscreen | Yes |
| Colour display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Sensor type | Dual CIS |
| Daily duty cycle (max) | 6000 pages |
| Scan file formats | JPEG, PDF, TIFF |
| Maximum duty cycle | 120000 pages per month |
| Scan to | PC |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Ultrasonic sensor | Yes |
| Scanning noise level | 59 dB |
| Internal memory | 512 MB |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plain paper, Plastic Card, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Long-paper mode | Yes |
| Legal | Yes |
| Media thickness (min) | 0.08 mm |
| Card thickness (max) | 1.32 mm |
| Paper tray media weight | 40 - 200 g/m² |
| Maximum scan width | 21.6 cm |
| Maximum scan length | 35.6 cm |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Sheetfed Scanner |
Description
Designed to enable businesses to simplify complex workflow or operational processes. Securely capture your documents to easily share and collaborate with colleagues whether they're at home or in the office. Large intuitive 10.9cm touchscreen with 56 configurable shortcuts Personalised multi-user experience Secure workgroup sharing Advanced image processing and batch scanning Features Auto Start scan, ultrasonic multifeed sensor, Separation Switch, Scan Preview, CIS Cleaning Alarm Includes Brother ScanEssentials software Driver compatibility with TWAIN (WIN and macOS), WIA, ISIS, Linux SANE
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews