‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Defenders Square 13G Step Can - 13 gal Capacity - Square - Foot Pedal, Fire-Safe, Leak Proof - 30" Height x 15" Width x 15" Depth - Steel - Stainless Steel - 1 Each
Stock is Available
- Smooth surfaces are easy to clean and help optimize sanitary efforts.
- Ideal for hospitals, doctor's offices and other healthcare facilities.
- FM-Certified.
- Foot pedal enables hands-free operation.
- Restraint mechanism protects walls.
- Non-slip feet protect floors.
- Complies with OSHA standards for containment of infectious waste.
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight.
- Heavy-gauge, fire-safe steel for years of reliable service.
Product Details
General Information
| Capacity | 13 gal |
| Product Color | Stainless Steel |
| Width | 15" |
| Product Name | Defenders Square Step Can |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 15" |
| Height | 30" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Rubbermaid Commercial Defenders Step-On Trash Can with Plastic Liner complies with OSHA standards on blood borne pathogens for the safe containment of infectious waste. These step-on trash cans feature a foot pedal for hands-free operation. Trash can is finished in powder-coat and is State Fire Marshal listed.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS16RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS08RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS01RFRStock is Available
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS16RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS01RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: SAF9941SSStock is Available
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: GJO58884PLContact Us For Availability
-
Product Code: RCPR2030SSPLStock is Available
-
Product Code: SAF9935BLStock is Available
-
Product Code: SAF9927BBStock is Available
-
Product Code: SAF9923BLStock is Available
-
Product Code: SAF9922TNStock is Available
-
Product Code: SAF9901RDContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9710BLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9687SSStock is Available
-
Product Code: SAF9686SSStock is Available
-
Product Code: SAF9685SSStock is Available
-
Product Code: RCPST12EPLWHStock is Available
-
Product Code: RCPSO820PLBKContact Us For Availability
-
Product Code: GJO588872 Stock Available
-
Product Code: GJO58885Contact Us For Availability
Alternative Products
Reviews
No Reviews