- Hands-free for sanitary waste disposal.
- Lid opens by stepping on pedal, closes automatically after each use.
- Lid helps to contain odors, hides waste.
- Lightweight design for easy transport.
<
>
Safco Plastic Step-on 4-Gallon Receptacle - 4 gal Capacity - 15" Height x 12" Width x 10" Depth - Plastic - Black - 1 Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 4 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 12" |
| Product Name | Plastic Step-on 4-Gallon Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 15" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
| Country of Origin | China |
| Depth | 10" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Ideal for offices, warehouses, garages, and homes, this hard-working trash receptacle offers ample storage for waste. A convenient foot pedal allows for sanitary trash disposal, keeping people healthy and safe. The lightweight receptacle is easy to clean and move.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS16RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS13RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS13DFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS08RFRContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9925BLContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS16RContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS13RContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS08RContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC04G15BContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC01G09BContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC01G09AContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS13SBContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS05DROContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9941SSContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: GJO58897CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCPR2030SSPLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9935BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN1 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
