- Smooth surfaces are easy to clean and help optimize sanitary efforts.
- Ideal for hospitals, doctor's offices and other healthcare facilities.
- FM-Certified.
- Foot pedal enables hands-free operation.
- Restraint mechanism protects walls.
- Non-slip feet protect floors.
- Complies with OSHA standards for containment of infectious waste.
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight.
- Heavy-gauge, fire-safe steel for years of reliable service.
<
>
Defenders Heavy-Duty Steel Step Can, 13 gal, Steel, Red
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Capacity | 13 gal |
| Product Color | Red |
| Width | 12.5" |
| Product Name | Defenders Steel Step Cans |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 12.5" |
| Height | 27" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | RubbmdComm |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Rubbermaid Commercial Defenders Step-On Trash Can with Plastic Liner complies with OSHA standards on blood borne pathogens for the safe containment of infectious waste. These step-on trash cans feature a foot pedal for hands-free operation. Trash can is finished in powder-coat and is State Fire Marshal listed.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS16RFRContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS16RContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC04G15BContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9941SSContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: RCPR2030SSPLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9935BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9922TN1 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews
