‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 28 QT Fire-Resistant Wastebaskets - 7 gal Capacity - Rectangular - Impact Resistant, Rust Resistant, Dent Resistant - 15.5" Height x 10.5" Width x 14.5" Depth - Thermoset Polyester - Beige - 6 / Carton
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 7 gal |
| Product Color | Beige |
| Width | 10.5" |
| Product Name | 28 QT Fire-Resistant Wastebaskets |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 14.5" |
| Height | 15.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fire-resistant wastebasket can contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents. Textured finish helps minimize appearance of surface scratches. Thermoset polyester resists heat and impacts. It won't rust. This 28-quart wastebasket offers a contemporary shape and UL rating and is ideal for industrial or hospital use.
Also Consider
-
Product Code: DACA3432Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP614500REDStock is Available
-
Product Code: LLR5277044 Stock Available
-
Product Code: SAF9903SSStock is Available
-
Product Code: SAF9718BL5 Stock Available
-
Product Code: SAF9717BLStock is Available
-
Product Code: RCP352000GYStock is Available
-
Product Code: RCP352000BGStock is Available
-
Product Code: RCP295500BGStock is Available
-
Product Code: OIC2226218 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews