- Slow-close, integrated lid damper keeps odors and bacteria from escaping.
- Puncture-resistant all-plastic construction.
- Ideal for medical waste containment.
- Quiet, heavy-duty pedal for hands-free sanitary use.
<
>
Indoor Utility Step-On Waste Container, 18 gal, Plastic, Red
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Capacity | 18 gal |
| Product Color | Red |
| Width | 19.8" |
| Product Name | Step On Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 16.1" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 26.5" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Creates hands-free sanitary waste management. These step-on trash cans are ideal for areas where medical waste originates, including patient rooms, lab procedure rooms, and emergency rooms. Features tough puncture-resistant all-plastic construction and quiet heavy-duty pedal for hands-free sanitary use. The step-on trash can offers a slow-close integrated lid damper to help keep odors and bacteria from escaping. They assist in complying with OSHA regulation.
Also Consider
-
Product Code: UNV2000850 Stock Available
-
Product Code: SPR02160CT79 Stock Available
-
Product Code: SPR021601935 Stock Available
-
Product Code: DACA3432Contact Us For Availability
-
Product Code: DACA2203Contact Us For Availability
-
Product Code: DACA1032Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP2543GRACTContact Us For Availability
-
Product Code: GJO57257CT7 Stock Available
-
Product Code: RCP2543GRA1 Stock Available
-
Product Code: RCP254300BG10 Stock Available
-
Product Code: LLR5277045 Stock Available
-
Product Code: SAF9718BL10 Stock Available
-
Product Code: SAF9717BL7 Stock Available
-
Product Code: SAF9604CHContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9604BLContact Us For Availability
-
Product Code: RCP295500BG20 Stock Available
-
Product Code: OIC22262Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO5725798 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
