<
>
Rubbermaid Commercial 14 QT Fire-Resistant Wastebaskets - 3.50 gal Capacity - Rust Resistant, Chip Resistant, Long Lasting, Dent Resistant - 12.3" Height x 8.3" Width x 11.1" Depth - Fiberglass - Black - 6 / Carton
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Capacity | 3.50 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 8.3" |
| Product Name | 14 QT Fire-Resistant Wastebaskets |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Depth | 11.1" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 12.3" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fire-resistant wastebasket can contain burning paper without the wastebasket melting or contributing fuel to the container's contents. Textured finish helps minimize appearance of surface scratches. Long-lasting fiberglass resists chips and dents. It won't rust. This 14-quart wastebasket offers a contemporary shape and UL rating and is ideal for industrial or hospital use.
Also Consider
-
Product Code: UBR3837U0206Contact Us For Availability
-
Product Code: SPR02160CT79 Stock Available
-
Product Code: DACA3432Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP2543GRACTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP614500REDContact Us For Availability
-
Product Code: RCP2543GRA1 Stock Available
-
Product Code: RCP254300BG10 Stock Available
-
Product Code: SAF9903SSContact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
