Safco Nook Indoor Waste Receptacle - 13 gal Capacity - Triangular - Durable, Powder Coated, Perforated, Corrosion Resistance, Latch Door - 29.5" Height x 16.5" Width x 16.5" Depth - Steel - Black - 1 Each
- Steel frame with perforated steel panels.
- Black powder coat finish.
- Option to use with or without locking mechanism.
- Includes rigid plastic liner.
Product Details
General Information
| Capacity | 13 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 16.5" |
| Product Name | Nook Indoor Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 16.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 29.5" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
This Nook Indoor Waste Receptacle is a durable and versatile 13-gallon receptacle made ideally for indoor use. Triangular design allows it to easily fit into corners to save space and features a durable steel frame with perforated steel panels. It also includes a rigid plastic liner that makes removal of waste easier and cleaner. A latch on the front door of this receptacle makes waste removal simple. Receptacle's base hides garbage bags for a more aesthetically pleasing look that helps any space remain professional and clean. Galvanized bottom ban and frame help prevent corrosion. This durable waste receptacle also features a black powder-coat finish, creating a long-lasting product. It is great for use in breakrooms, classrooms, common areas, gymnasiums, multipurpose rooms, lobbies and more
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS16RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS08RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS01RFRStock is Available
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS16RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS01RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: SAF9941SSStock is Available
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: GJO58884PLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9935BLStock is Available
-
Product Code: SAF9927BBStock is Available
-
Product Code: SAF9923BLStock is Available
-
Product Code: SAF9922TNStock is Available
-
Product Code: SAF9901RDContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9710BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9687SSStock is Available
-
Product Code: SAF9686SSStock is Available
-
Product Code: SAF9685SSStock is Available
-
Product Code: RCPST12EPLWHStock is Available
-
Product Code: RCPSO820PLBKContact Us For Availability
-
Product Code: GJO588872 Stock Available
-
Product Code: GJO58885Contact Us For Availability