ideal. 31049111 Cross-cut Paper Shredder
- CROSS CUT: Cross cut shredding provides superior security by cutting documents into smaller pieces, making it virtually impossible to reconstruct or read sensitive information.
- HEAVY DUTY SHREDDER : Continuous run-time shredding machine that works great as a paper shredder, cardboard shredder for compost, cd shredder, or credit card shredder. Automatic oiler regularly oils your centralized office shredder to ensure smoother, faster, and quieter shredding
- PROTECT YOUR INFORMATION: P-4 cross-cut security level is HIPAA and FACTA compliant and federally accepted to protect information against identity theft
- HIGH CAPACITY SHREDDER: Tears through 22-25 sheets of paper at a time, with a throughput of 635 sheets per minute, and features a 32 gallon shred bin
- COMMERCIAL PAPER SHREDDER : Designed for 10-12 users in a department, floor or office; TAA compliant. ideal shredders also work great as shredders for home office. Whether you are using it as a document shredder, cross cut shredder, or commercial shredder, ideal. will get the job done every time
- JAM PREVENTION: Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document-feeding to prevent jams; Features manual reverse, automatic reverse and stop when overfed; The shredder will automatically stop when bin is full
- SAFETY: Safety Protection System includes electronically-controlled patented safety shield that protects fingers and hands, automatic stop when the cabinet is open, and integrated photo cell that automatically starts and stops shredding
- QUALITY: Made in Germany with precision German engineering and manufacturing; sustainably-sourced wooden cabinet is durable to survive real home or office life
- QUIET: A powerful 1 horsepower motor operates at a quiet 70.6 decibels, or the volume of conversation
- LONG-LASTING: Hardened, solid-steel cutting shafts are covered by a limited lifetime warranty on cutting shafts and wheels
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Sheet Shred Capacity | 25 Per Pass |
| Security Level | P-4 |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Width | 21" |
| Product Name | 3104 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 3104 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 36.5" |
| Features | Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Automatic Reverse & Stop ~ Lightweight ~ Caster ~ Bin Full Indicator ~ Impact Resistant ~ Full Bag Stop ~ Manual Reverse ~ Zero Energy Standby |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Manufacturer | ideal. |
| Application/Usage | Office |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
The IDEAL 3104 cross-cut P-4 is designed for 10-12 users and is a powerful, hefty, centralized office paper shredder. Continuous operation and high-quality, solid steel cutting heads minimize downtime while shredding paper, staples, paper clips, credit cards, and CD/DVDs. The 12" feed opening and large, light-weight, impact-resistant, easily-removable 32-gallon bin make the 3104 paper shredder perfect for a large department, floor, or small office needs. HIPAA and FACTA compliant, it's federally accepted to protect information against identity theft. The large but quiet 1 horsepower motor chews through 22-25 sheets of paper at once and up to 635 sheets per minute. The high-quality, wooden, easy-open cabinet is mounted on casters for easy mobility. A patented, electronically-controlled, transparent safety shield in the feed opening protects fingers and hands, and the patented Electronic Capacity Control (ECC) monitors and grades document feeding to prevent jams. German engineering and manufacturing ensure superior quality, providing many years of trouble-free operation. The 3104 paper shredder is covered by a lifetime warranty on cutting shafts and wheels, a 3-year limited warranty on all other parts, excluding wearables, and a 90-day limited warranty on labor or exchange at IDEAL's discretion.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL5015001Contact Us For Availability
-
Product Code: GBC175740414 Stock Available
-
Product Code: HSM2310113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1782113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2320113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2250113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2102113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2082113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1833123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1831123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1783113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1046113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2343113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2341113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1911123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1562173OContact Us For Availability
-
Product Code: HSM1045113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0364HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HContact Us For Availability
-
Product Code: HSM2353Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1458133OContact Us For Availability
-
Product Code: HSM1057123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1051123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1044123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1030133Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0070HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0069HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0066HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0065HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0063HContact Us For Availability