HSM SECURIO C14 - 1/8" - Strip Cut - 12 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.125" Shred Size - P-2/T-2/E-2 - 8.86" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Security Level | P-2/T-2/E-2 |
| Shred Type | Strip Cut |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Height | 15.9" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Features | Removable Waste Bag ~ Quiet Operation |
| Depth | 10.2" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | C14 |
| Width | 14.4" |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Product Name | SECURIO C14 - 1/8" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Document shredder offers a high degree of user safety in a space-saving, modern design. Optimized cutting device technology destroys up to 12 sheets of paper, creating 38 strip-cut particles per page. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples, paper clips and credit cards. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. Folding safety element stops shredding when touched to prevent workplace accidents. In standby mode, this shredder does not consume any power to keep your operating cost at a minimum. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling. Removable housing top allows you to quickly empty the 5.3-gallon bin for effortless disposal.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0316HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0302HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us For Availability