‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X14 - 5/32" x 1 7/16" + Sep. CD Cutting Unit
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 6.10 gal |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 13 Per Pass |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X14 |
| Product Name | shredstar X14 - 5/32" x 1 7/16" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 15.4" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Credit Card ~ Staples ~ Paper Clip |
| Height | 23.4" |
| Features | Caster ~ Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Removable Waste Bag ~ Jam-Stop Auto Reverse Technology ~ Auto Start/Stop ~ LED Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overload Indicator ~ Overheat Indicator |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Depth | 11.8" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
HSM Shredstar X14 Cross Cut Shredder with Separate CD Slot (Level 3) (Sheet Capacity: 14) (Waste Capacity: 6.1 Gal)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HSM1842113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1843113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2341113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1923113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1821113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact Us For Availability
-
Product Code: HSM2351113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews