‹ Prev
Next ›
HSM Shredstar X17 - 5/32" x 1 3/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 15 Per Pass - for shredding Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card, CD, DVD - 0.156" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 9.06" Throat - 6.90 gal Wastebin Capacity - White
Contact Us For Availability
- Powers through 17 sheets of paper, creating 430 cross-cut particles per page.
- Casters for mobility.
- Also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs.
- Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded.
- Continuous Duty Operation ensures continual shredding with no down time.
- Energy Management Control System reduces power consumption by up to 90%.
- Quiet operation minimizes noise development in the workplace.
- Lifetime warranty on cutting cylinder.
- Manual and automatic reversing functions, and automatic start/stop.
- Full-bag indicator, overload protection.
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 6.90 gal |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 15 Per Pass |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Height | 23.4" |
| Features | Anti Jamming ~ Caster ~ Quiet Operation ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag ~ Auto Reverse Technology ~ LED Indicator |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Depth | 11.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X17 |
| Product Name | Shredstar X17 - 5/32" x 1 3/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 15.4" |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Shred documents, discs and credit cards with this cross-cut shredder that is ideal for small offices. Save on your energy costs with Energy Management and Control System's automatic modes. Enjoy quiet operation, thanks to the enclosed housing.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HSM1843113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2341113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1923113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1821113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact Us For Availability
-
Product Code: HSM2351113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us For Availability
Alternative Products
Reviews
No Reviews