‹ Prev
Next ›
Ergodyne 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash - Xtra Large/2-Xtra Large - Polyester - Lime - Pocket, Reflective - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- ANSI-compliant oxford polyester.
- 1.37" ANSI-compliant Oralite™ combined performance reflective tape.
- X-back design.
- Breakaway shoulders and sides.
- One outside pocket.
Product Details
General Information
| Size Standard | Xtra Large/2-Xtra Large |
| Product Color | Lime |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Product Model | 8140BA |
| Product Material | Polyester |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Width | 1" |
| Product Type | Safety Vest |
| Length | 10.3" |
| Height | 15.3" |
| Features | Pocket ~ Reflective |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Accessories |
Description
Class 1 sash bundles compliance and comfort all in one tight package. 1.37" ANSI-compliant Oralite™ combined performance reflective tape. X-back design with breakaway shoulders and sides. Features one outside pocket.
Also Consider
-
Product Code: EGO26040Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26030Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24065Stock is Available
-
Product Code: EGO24063Stock is Available
-
Product Code: EGO24021Stock is Available
-
Product Code: EGO20070Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26183Stock is Available
-
Product Code: EGO24027Stock is Available
-
Product Code: EGO24025Stock is Available
-
Product Code: EGO24023Stock is Available
-
Product Code: EGO24019Stock is Available
-
Product Code: EGO24017Stock is Available
-
Product Code: EGO24015Stock is Available
-
Product Code: EGO24013Stock is Available
-
Product Code: EGO22189Stock is Available
-
Product Code: EGO22187Stock is Available
-
Product Code: EGO22185Stock is Available
-
Product Code: EGO22177Stock is Available
-
Product Code: EGO22175Stock is Available
-
Product Code: EGO22129Stock is Available
-
Product Code: EGO22127Stock is Available
-
Product Code: EGO22125Stock is Available
-
Product Code: EGO22123Stock is Available
-
Product Code: EGO22119Stock is Available
-
Product Code: EGO22117Stock is Available
-
Product Code: EGO22113Stock is Available
-
Product Code: EGO21435Stock is Available
-
Product Code: EGO21433Stock is Available
-
Product Code: EGO20020Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26185Stock is Available
-
Product Code: EGO22183Stock is Available
-
Product Code: EGO22173Stock is Available
-
Product Code: EGO21429Stock is Available
-
Product Code: EGO21423Stock is Available
-
Product Code: EGO21417Stock is Available
-
Product Code: EGO21413Stock is Available
-
Product Code: EGO21323Stock is Available
-
Product Code: EGO21313Stock is Available
-
Product Code: EGO21165Stock is Available
-
Product Code: EGO21163Stock is Available
-
Product Code: EGO21153Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21149Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21147Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO20080Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO20010Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24029Stock is Available
-
Product Code: EGO22179Stock is Available
-
Product Code: EGO21419Stock is Available
-
Product Code: EGO21415Stock is Available
-
Product Code: EGO21183Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews