‹ Prev
Next ›
Ergodyne 8080BAX Non-Certified X-Back Vest - Hook & Loop Closure - Polyester Mesh - Orange - Reflective - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Bright, high-visibility colors.
- Sewn-on, reflective-tape stripes.
- Durable and cooling, lightweight polyester-mesh.
- Easy-on, easy-off design.
- Break-away shoulders.
- Open sides and a hook-and-loop closure.
Product Details
General Information
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Product Model | 8080BAX |
| Product Name | 8080BAX Non-Certified X-Back Vest |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Product Type | Safety Vest |
| Country of Origin | Indonesia |
| Closure | Hook & Loop |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Features | Reflective |
| Height | 15.3" |
| Length | 10.3" |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Description
Made of polyester mesh, the 8080BAX Non-Certified Hi-Vis Safety Vest provides lightweight wear in poor light conditions. Fluorescent color enhances safety and protection while working. Contrasting colors, X-back and 2" glossy, reflective tape creates an extra visibility measure so workers can be seen from a distance. Lightweight, mesh fabric exemplifies breathability and doesn't restrain your movements. Easily take on and off with hook-and-loop closures on either side of the vest. Breakaway shoulders provide a quick-release way to avoid entanglement with machinery.
Also Consider
-
Product Code: EGO27018Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27017Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27016Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27015Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27014Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24065Stock is Available
-
Product Code: EGO24063Stock is Available
-
Product Code: EGO24021Stock is Available
-
Product Code: EGO27019Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26183Stock is Available
-
Product Code: EGO24027Stock is Available
-
Product Code: EGO24025Stock is Available
-
Product Code: EGO24023Stock is Available
-
Product Code: EGO24019Stock is Available
-
Product Code: EGO24017Stock is Available
-
Product Code: EGO24015Stock is Available
-
Product Code: EGO24013Stock is Available
-
Product Code: EGO22189Stock is Available
-
Product Code: EGO22187Stock is Available
-
Product Code: EGO22185Stock is Available
-
Product Code: EGO22177Stock is Available
-
Product Code: EGO22175Stock is Available
-
Product Code: EGO22129Stock is Available
-
Product Code: EGO22127Stock is Available
-
Product Code: EGO22125Stock is Available
-
Product Code: EGO22123Stock is Available
-
Product Code: EGO22119Stock is Available
-
Product Code: EGO22117Stock is Available
-
Product Code: EGO22113Stock is Available
-
Product Code: EGO21435Stock is Available
-
Product Code: EGO21433Stock is Available
-
Product Code: EGO20020Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26185Stock is Available
-
Product Code: EGO22183Stock is Available
-
Product Code: EGO22173Stock is Available
-
Product Code: EGO21429Stock is Available
-
Product Code: EGO21423Stock is Available
-
Product Code: EGO21417Stock is Available
-
Product Code: EGO21413Stock is Available
-
Product Code: EGO21323Stock is Available
-
Product Code: EGO21313Stock is Available
-
Product Code: EGO21165Stock is Available
-
Product Code: EGO21163Stock is Available
-
Product Code: EGO21153Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21149Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21147Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO20010Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24029Stock is Available
-
Product Code: EGO22179Stock is Available
-
Product Code: EGO21419Stock is Available
-
Product Code: EGO21415Stock is Available
-
Product Code: EGO21183Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews