‹ Prev
Next ›
Ergodyne 8040HL Non-Certified Hi-Gloss Vest - Hook & Loop Closure - Polyester Mesh - Lime - Reflective - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Machine washable
- High visibility
Product Details
General Information
| Product Color | Lime |
| Product Model | 8040HL |
| Product Material | Polyester Mesh |
| Product Name | 8040HL Non-Certified Hi-Gloss Vest |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Vest |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Length | 10.3" |
| Height | 15.3" |
| Features | Reflective |
| Country of Origin | Indonesia |
| Closure | Hook & Loop |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Waistcoats / Vests |
Description
Mesh fabric, hook-and-loop closure, contrasting combined performance tape.
Also Consider
-
Product Code: EGO27018Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27017Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27016Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27015Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO27014Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24065Stock is Available
-
Product Code: EGO24063Stock is Available
-
Product Code: EGO24021Stock is Available
-
Product Code: EGO27019Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26183Stock is Available
-
Product Code: EGO24027Stock is Available
-
Product Code: EGO24025Stock is Available
-
Product Code: EGO24023Stock is Available
-
Product Code: EGO24019Stock is Available
-
Product Code: EGO24017Stock is Available
-
Product Code: EGO24015Stock is Available
-
Product Code: EGO24013Stock is Available
-
Product Code: EGO22189Stock is Available
-
Product Code: EGO22187Stock is Available
-
Product Code: EGO22185Stock is Available
-
Product Code: EGO22177Stock is Available
-
Product Code: EGO22175Stock is Available
-
Product Code: EGO22129Stock is Available
-
Product Code: EGO22127Stock is Available
-
Product Code: EGO22125Stock is Available
-
Product Code: EGO22123Stock is Available
-
Product Code: EGO22119Stock is Available
-
Product Code: EGO22117Stock is Available
-
Product Code: EGO22113Stock is Available
-
Product Code: EGO21435Stock is Available
-
Product Code: EGO21433Stock is Available
-
Product Code: EGO20020Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26185Stock is Available
-
Product Code: EGO22183Stock is Available
-
Product Code: EGO22173Stock is Available
-
Product Code: EGO21429Stock is Available
-
Product Code: EGO21423Stock is Available
-
Product Code: EGO21417Stock is Available
-
Product Code: EGO21413Stock is Available
-
Product Code: EGO21323Stock is Available
-
Product Code: EGO21313Stock is Available
-
Product Code: EGO21165Stock is Available
-
Product Code: EGO21163Stock is Available
-
Product Code: EGO21153Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21149Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21147Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO20010Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24029Stock is Available
-
Product Code: EGO22179Stock is Available
-
Product Code: EGO21419Stock is Available
-
Product Code: EGO21415Stock is Available
-
Product Code: EGO21183Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews