‹ Prev
Next ›
Ergodyne 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash - 3-Xtra Large Plus - Polyester - Orange - Pocket, Reflective - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- ANSI-compliant oxford polyester.
- 1.37" ANSI-compliant Oralite™ combined performance reflective tape.
- X-back design.
- Breakaway shoulders and sides.
- One outside pocket.
Product Details
General Information
| Size Standard | 3-Xtra Large Plus |
| Product Color | Orange |
| Product Name | 8140BA Type O Class 1 Breakaway Sash |
| Product Model | 8140BA |
| Product Material | Polyester |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 1" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Product Type | Safety Vest |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Features | Pocket ~ Reflective |
| Length | 10.3" |
| Height | 15.3" |
Product Information
| Brand | GloWear |
| Type | Accessories |
Description
8140BA Hi-Vis Safety Sash is a Type O, Class 1-approved protection measure for workers. Lightweight, ANSI-compliant polyester oxford fabric enhances visibility for workers in difficult conditions. X-back design keeps straps in place and highlights your back when facing the other way. Extra layer of 1.375" 3M Scotchlite High Gloss tape reflects light and protects you in the poorest lighting conditions. Easily take off with breakaway shoulders and sides to avoid entanglement. Store small items in outside pocket for quick accessibility.
Also Consider
-
Product Code: EGO26040Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26030Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24065Stock is Available
-
Product Code: EGO24063Stock is Available
-
Product Code: EGO24021Stock is Available
-
Product Code: EGO20070Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26183Stock is Available
-
Product Code: EGO24027Stock is Available
-
Product Code: EGO24025Stock is Available
-
Product Code: EGO24023Stock is Available
-
Product Code: EGO24019Stock is Available
-
Product Code: EGO24017Stock is Available
-
Product Code: EGO24015Stock is Available
-
Product Code: EGO24013Stock is Available
-
Product Code: EGO22189Stock is Available
-
Product Code: EGO22187Stock is Available
-
Product Code: EGO22185Stock is Available
-
Product Code: EGO22177Stock is Available
-
Product Code: EGO22175Stock is Available
-
Product Code: EGO22129Stock is Available
-
Product Code: EGO22127Stock is Available
-
Product Code: EGO22125Stock is Available
-
Product Code: EGO22123Stock is Available
-
Product Code: EGO22119Stock is Available
-
Product Code: EGO22117Stock is Available
-
Product Code: EGO22113Stock is Available
-
Product Code: EGO21435Stock is Available
-
Product Code: EGO21433Stock is Available
-
Product Code: EGO20020Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO26185Stock is Available
-
Product Code: EGO22183Stock is Available
-
Product Code: EGO22173Stock is Available
-
Product Code: EGO21429Stock is Available
-
Product Code: EGO21423Stock is Available
-
Product Code: EGO21417Stock is Available
-
Product Code: EGO21413Stock is Available
-
Product Code: EGO21323Stock is Available
-
Product Code: EGO21313Stock is Available
-
Product Code: EGO21165Stock is Available
-
Product Code: EGO21163Stock is Available
-
Product Code: EGO21153Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21149Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO21147Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO20080Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO20010Contact Us For Availability
-
Product Code: EGO24029Stock is Available
-
Product Code: EGO22179Stock is Available
-
Product Code: EGO21419Stock is Available
-
Product Code: EGO21415Stock is Available
-
Product Code: EGO21183Stock is Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews