‹ Prev
Next ›
Safco Plastic Step-on Waste Receptacle - 12 gal Capacity - Foot Pedal, Lightweight - 23.8" Height x 15.7" Width x 16" Depth - Plastic - Black - 1 Carton
Stock is Available
- Hands-free for sanitary waste disposal.
- Lid opens by stepping on pedal, closes automatically after each use.
- Lid helps to contain odors, hides waste.
- Lightweight design for easy transport.
Product Details
General Information
| Capacity | 12 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 15.8" |
| Product Name | Plastic Step-on Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Country of Origin | China |
| Depth | 16" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 23.8" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Ideal for offices, warehouses, garages, and homes, this hard-working trash receptacle offers ample storage for waste. A convenient foot pedal allows for sanitary trash disposal, keeping people healthy and safe. The lightweight receptacle is easy to clean and move.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS16RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS08RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS01RFRStock is Available
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS16RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS13RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS01RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: SAF9941SSStock is Available
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: GJO58884PLContact Us For Availability
-
Product Code: RCPR2030SSPLStock is Available
-
Product Code: SAF9940BLStock is Available
-
Product Code: SAF9935BLStock is Available
-
Product Code: SAF9927BBStock is Available
-
Product Code: SAF9923BLStock is Available
-
Product Code: SAF9922TNStock is Available
-
Product Code: SAF9901RDContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9710BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9687SSStock is Available
-
Product Code: SAF9686SSStock is Available
-
Product Code: SAF9685SSStock is Available
-
Product Code: RCPST12EPLWHStock is Available
-
Product Code: RCPSO820PLBKContact Us For Availability
Alternative Products
Reviews
No Reviews