- Sturdy for outdoor use; aesthetically designed for indoor use.
- Concave lid guides debris into the opening.
- Built-in UV inhibitors keep container looking great even after prolonged exposure to the sun.
- High-density, polyethylene receptacle for long-lasting use.
- Moisture- and impact-resistant receptacle.
- Interior retainer ring hides bag while holding it in place.
<
>
Safco At-Your-Disposal Vertex Waste Receptacle - 38 gal Capacity - Round - 38" Height x 36" Width x 20" Depth x 20" Diameter - Plastic - Black, Silver - 1 Each
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Capacity | 38 gal |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Width | 36" |
| Product Name | At-Your-Disposal Vertex Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 38" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Heavy-duty container is sturdy for outdoor use and aesthetically designed for indoor use. Concave lid guides debris into the opening. Built-in UV inhibitors keep container looking great even after prolonged exposure to the sun. High-density polyethylene extends the life. Moisture- and impact-resistant receptacle. Interior retainer ring hides bag while holding it in place.
Also Consider
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC04G15BContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9486BLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9485BLContact Us For Availability
-
Product Code: RCPS3ETBKPL4 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
