- Recessed panels for any first impression areas.
- Will not rust, chip or dent.
- High-density polyethylene with built-in UV inhibitors limit fading in bright sunlight.
- Telescoping base hides bag.
- Adaptable for anchoring and weighting devices.
<
>
Safco Indoor/Outdoor Pentagon Shape Receptacle - 30 gal Capacity - 28.8" Height x 18" Width x 18.5" Depth - Polyethylene - Black - 1 Each
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Capacity | 30 gal |
| Product Color | Black |
| Width | 18" |
| Product Name | Indoor/Outdoor Pentagon Shape Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 18.5" |
| Height | 28.8" |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Recessed panels for any first impression areas. Plastic receptacle and telescopic lid are molded from high-density polyethylene with built-in UV inhibitors limit fading in bright sunlight. Will not rust, chip or dent. Telescoping base hides bag. Adaptable for anchoring and weighting devices.
Also Consider
-
Product Code: SAF9941SSContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9935BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF9799BLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9677NCContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9486BLContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9475BL12 Stock Available
-
Product Code: SAF9472NC2 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
