‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Mobile Step-On Container
Stock is Available
- Slow-close, integrated lid damper keeps odors and bacteria from escaping.
- Puncture-resistant, all-plastic construction.
- Ideal for medical waste containment.
- Quiet, heavy-duty pedal for hands-free, sanitary use.
- For indoor use.
Product Details
General Information
| Capacity | 23 gal |
| Product Color | Beige |
| Width | 19.8" |
| Product Name | Mobile Step-On Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 16.1" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 32.5" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Legacy Step-On Receptacle provides sanitary waste management while the tight-fitting lid helps contain odors. The step-on foot pedal reduces contamination and improves working conditions. High-quality craftsmanship ensures containers get the job done in any environment.
Also Consider
-
Product Code: RCP1779739Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS18RCStock is Available
-
Product Code: RCP2131929Stock is Available
-
Product Code: RCP1779734Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS18WRSLStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPStock is Available
-
Product Code: HLCHLS21UOTContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS18DPOContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS16STVStock is Available
-
Product Code: HLCHLS16STRStock is Available
-
Product Code: HLCHLS16DCSSStock is Available
-
Product Code: HLCHLS13STVContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS13STRStock is Available
-
Product Code: RCP3959GRACTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360GYCT16 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BKCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360BECT2 Stock Available
-
Product Code: RCP262000GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: GJO00246Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP1779734CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCPAOT35SANLStock is Available
-
Product Code: RCP9W22GYStock is Available
-
Product Code: RCP264360YLStock is Available
-
Product Code: RCP614500BGStock is Available
-
Product Code: RCP262000GYStock is Available
-
Product Code: RCP1883615Stock is Available
-
Product Code: RCP1883611Stock is Available
-
Product Code: RCP1883458Stock is Available
-
Product Code: GJO1158116 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700GRAY27 Stock Available
-
Product Code: RCP9W2700BEStock is Available
-
Product Code: RCP9W2100GYStock is Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360BEStock is Available
-
Product Code: RCP1971968Stock is Available
-
Product Code: RCP1971956Stock is Available
-
Product Code: RCP1901993Stock is Available
-
Product Code: RCP1901992Stock is Available
-
Product Code: IMP77323CTContact Us For Availability
-
Product Code: IMP77323Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO11581CT4 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews