- Slow-close, integrated lid damper keeps odors and bacteria from escaping.
- Puncture-resistant, all-plastic construction.
- Ideal for medical waste containment.
- Quiet, heavy-duty pedal for hands-free, sanitary use.
- For indoor use.
<
>
Rubbermaid Commercial Mobile Step-On Container - Step-on Opening - Overlapping Lid - 18 gal Capacity - Rectangular - Fire-Safe, Mobility, Puncture Resistant, Heavy Duty, Pedal Control - 26.5" Height x 19.8" Width x 16.1" Depth - Plastic - Beige - 1 Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 18 gal |
| Product Color | Beige |
| Width | 19.8" |
| Product Name | Mobile Step-On Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 16.1" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 26.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Legacy Step-On Receptacle provides sanitary waste management while the tight-fitting lid helps contain odors. The step-on foot pedal reduces contamination and improves working conditions. High-quality craftsmanship ensures containers get the job done in any environment.
Also Consider
-
Product Code: RCP1779739Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS23RCContact Us For Availability
-
Product Code: RCP2131929Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP1867531Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS50DSOContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS24DPOContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS21UOTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP2136963Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP3959GRACTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360GYCT16 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BKCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360BECT2 Stock Available
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200RDCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200GYCT18 Stock Available
-
Product Code: GJO00246Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO60464CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1867531CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W22GYContact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W2273BLUContact Us For Availability
-
Product Code: RCP817088BKContact Us For Availability
-
Product Code: RCP3959GRAContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360YL2 Stock Available
-
Product Code: RCP614600BGContact Us For Availability
-
Product Code: IMP7352Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W2700BE27 Stock Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us For Availability
-
Product Code: RCP19719683 Stock Available
-
Product Code: RCP19719562 Stock Available
-
Product Code: IMP7352CTContact Us For Availability
Alternative Products
Reviews
No Reviews
