HSM SECURIO B35 - 3/16" x 1 1/8" - Continuous Shredder - Particle Cut - 22 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card, CD, DVD - 0.188" x 1.250" Shred Size - P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 - 15.75" Throat - 34.30 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 56 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 22 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 34.30 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Width | 24.4" |
| Product Name | SECURIO B35 - 3/16" x 1 1/8" |
| Product Model | B35 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Features | Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Height | 34.3" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Depth | 20.7" |
| Application/Usage | Office |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut mobile shredder features optimized cutting device technology that destroys 21 to 26 sheets of paper, creating 447 cross-cut/confetti-cut particles per page. It also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials provide safety and durability. Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Energy Management Control System EcoSmart allows particularly low power consumption of 0.1 watts in standby mode. Cutting rollers are made of hardened solid steel. With a Comprehensive Safety System, shredder is UL Approved and CE-Certified. Design also includes quiet operation while shredding; inspection window to monitor filling level; multifunction element for intuitive operation; and light barrier for automatic start/stop.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HSM1802113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1782113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2102113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2082113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1833123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1831123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1783113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1046113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2343113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1803113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1562173OContact Us For Availability
-
Product Code: HSM1045113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1057123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1051123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1044123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1030133Contact Us For Availability