HSM Pure 630 - 3/16" x 1 1/8"
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 22 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 34.30 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Width | 21.2" |
| Product Name | Pure 630 - 3/16" x 1 1/8" |
| Product Model | 630 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
| Height | 35" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Depth | 19.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Solid and reliable, this continuous-duty shredder features a powerful motor that shreds documents, loyalty cards and credit cards in continuous operation quietly, safely and reliably. Cutting rollers made of hardened solid steel shred 25 to 27 sheets of paper into cross-cut 3/16" x 1-1/8" pieces (P-4 security) in one pass. Shredder also shreds staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs. Paper feed with overload protection reduces paper jams. Equipped with a comprehensive safety system, the device automatically switches off if pressure is applied to the safety element. Energy management control system means low power consumption in standby mode. Removable waste container provides effortless emptying and holds 34.3 gallons. Inspection window clearly indicates when you need to empty the bin. TAA-compliant, mobile shredder also includes automatic start/stop; high-quality wooden cabinet with door; and an 11-3/4" wide paper entry. It uses a 34-gallon shred bag.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HSM1782113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2082113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1833123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1831123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1783113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1046113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2343113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1045113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1057123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1051123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1044123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1030133Contact Us For Availability