‹ Prev
Next ›
Xstamper COPY 2-color Pre-inked Stamp - Message Stamp - COPY - 0.50" Impression Width - 100000 Impression(s) - Red, Blue - Polymer Polymer - Recycled - 1 Each
Stock is Available
- Attention grabbing two-color printing.
- Consistent cellular inking.
- Spring-action, retractable design.
- High-impact plastic construction.
- Pre-inked.
Product Details
General Information
| Impression Color | Red ~ Blue |
| Impression | COPY |
| Impression Length | 1.62" |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Product Name | COPY 2-color Pre-inked Stamp |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | Japan |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Description
COPY Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material.
Also Consider
-
Product Code: XST13605 Stock Available
-
Product Code: XST111715 Stock Available
-
Product Code: XST1051Contact Us For Availability
-
Product Code: TDT886420 Stock Available
-
Product Code: COS035606Stock is Available
-
Product Code: COS0356015 Stock Available
-
Product Code: COS035587Stock is Available
-
Product Code: COS035585Contact Us For Availability
-
Product Code: COS035584Stock is Available
-
Product Code: COS03557716 Stock Available
-
Product Code: COS035576Stock is Available
-
Product Code: COS035575Contact Us For Availability
-
Product Code: COS035574Stock is Available
-
Product Code: COS035573Stock is Available
-
Product Code: COS035572Contact Us For Availability
-
Product Code: COS0355715 Stock Available
-
Product Code: COS035570Contact Us For Availability
-
Product Code: COS035541Stock is Available
-
Product Code: COS035538Stock is Available
-
Product Code: COS035535Stock is Available
-
Product Code: COS035532Stock is Available
-
Product Code: COS035525Stock is Available
-
Product Code: COS035523Stock is Available
-
Product Code: COS035521Stock is Available
Alternative Products
-
Product Code: XST1140716 Stock Available
-
Product Code: COS035605Stock is Available
-
Product Code: COS035596Stock is Available
-
COSCO MAILED Message Stamp - Message Stamp - MAILED - 0.50" Impression Width - Red - Rubber - 1 EachProduct Code: COS0355866 Stock Available
-
Product Code: COS035582Stock is Available
-
Product Code: COS035544Stock is Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews