‹ Prev
Next ›
Step-On Can, 3 Gal., 12"x8-1/2"x17", Red
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- This handsfree receptacle has a unique shape, allowing it to fit into room corners to help save valuable space.
- Finish helps to protect against fingerprints.
- Features a rigid plastic liner with built-in bag retainer.
- Lid closes slowly to prevent slamming of the lid and for a more quiet close.
Product Details
General Information
| Capacity | 3 gal |
| Product Color | Red |
| Width | 12" |
| Product Name | Ellipse Hands Free Step-On Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | China |
| Depth | 8.5" |
| Height | 17" |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Manufacturer | Safco Products |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Make a smooth impression with the Step-On Receptacle. This hands-free receptacle offers a unique shape allowing it to fit into room corners to help save on valuable space. The surface is fingerprint-proof, ensuring it will always look its best. The receptacle also features a rigid plastic liner with built-in bag retainer. Capacity is 3 gallons. The lid closes slowly to prevent slamming of the lid for a quieter close.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS16RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS13RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS13DFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS01RFRStock is Available
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9925BLStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS16RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS13RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS08RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC01G09BContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC01G09AStock is Available
-
Product Code: HLCHLS05DROContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: GJO58897CT1 Stock Available
-
Product Code: RCPR2030SSPLStock is Available
-
Product Code: GJO5889710 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BLStock is Available
-
Product Code: SAF9923BLStock is Available
-
Product Code: SAF9922TNStock is Available
-
Product Code: GJO58888Contact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews