Rubbermaid Commercial Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container - 23 gal Capacity - Handle, Durable, Recyclable - 30" Height x 22" Width x 11" Depth - Blue - 1 Each
- Slim profile makes it easy to put this trash can anywhere.
- Venting channels make liner removal easy.
- Can liner cinches to make removal easy.
Product Details
General Information
| Capacity | 23 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 22" |
| Product Name | Slim Jim 23-Gallon Vented Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 11" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 30" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
This 23-gallon Slim Jim container delivers the durability needed for commercial environments combined with innovation to increase worker productivity. Four venting channels make removing liners up to 80 percent easier than traditional containers so the Slim Jim helps you get the job done more efficiently. They improve productivity and reduce the risk of worker injury. Integrated cinches allow quick, knot-free liner changes. Space-saving profile fits virtually anywhere. Side handles make handling easy. Slim Jim accessories, such as recycling tops, swing lid, hinge lid and dolly (sold separately), bring you an efficient solution for collection, transportation and disposal of multi-stream waste and recyclables in tight spaces.
Also Consider
-
Product Code: RCP1779739Contact Us For Availability
-
Product Code: RCP2131929Stock is Available
-
Product Code: RCP1867531Contact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLS24DPOStock is Available
-
Product Code: RCP3958GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP395800BGCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP353600GYCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360YLCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP264360GYCT15 Stock Available
-
Product Code: RCP264360BECT2 Stock Available
-
Product Code: RCP263200YELCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200RDCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP263200GYCT17 Stock Available
-
Product Code: GJO00246Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO60464CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1867531CTStock is Available
-
Product Code: RCP1779739CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP9W22GYStock is Available
-
Product Code: RCP817088BKStock is Available
-
Product Code: RCP264360YLStock is Available
-
Product Code: RCP1883552Stock is Available
-
Product Code: RCP9W2700BEStock is Available
-
Product Code: RCP395800BGContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1971968Stock is Available
-
Product Code: RCP1971956Stock is Available