‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Black/Chrome Half Round Receptacle - 9 gal Capacity - Semicircular - 32" Height x 18" Width x 9" Depth - Stainless Steel - Chrome - 1 Each
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Capacity | 9 gal |
| Product Color | Chrome |
| Width | 18" |
| Product Name | Black/Chrome Half Round Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 9" |
| Height | 32" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Indoor Waste Container is made of heavy-gauge, fire-safe steel. Half-round shape fits flush against walls to conserve space. Sleek, functional design of this flat-top receptacle blends nicely with upscale interiors. Protective vinyl trim in chrome is applied on the disposal opening to help withstand the rigors of everyday use. Bottom rim protects floors. No assembly is required for the waste receptacle, making setup fast and easy. Leakproof, rigid plastic liner is included to contain liquids and keep the surrounding area cleaner. ADA-compliant, waste receptacle holds up to 9 gallons and is 100 percent recyclable.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS16RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS13RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS13DFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS01RFRStock is Available
-
Product Code: SAF9926TNContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9925BLStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS16RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS13RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSC05G26Contact Us For Availability
-
Product Code: SAF9941SSStock is Available
-
Product Code: SAF9372BLContact Us For Availability
-
Product Code: RCPR2030SSPLStock is Available
-
Product Code: SAF9940BLStock is Available
-
Product Code: SAF9935BLStock is Available
-
Product Code: SAF9934BLStock is Available
-
Product Code: SAF9923TNStock is Available
-
Product Code: SAF9923BLStock is Available
-
Product Code: SAF9922TNStock is Available
-
Product Code: SAF9922BLStock is Available
-
Product Code: GJO58888Contact Us For Availability
Alternative Products
Reviews
No Reviews