- Separates recyclables from other refuse for increased waste management compliance.
- Fits snugly under almost any desk.
- Perfect for office use.
<
>
Rubbermaid Commercial 13 QT Standard Deskside Recycling Wastebasket - 3.25 gal Capacity - Rectangular - Compact, Durable - 12.1" Height x 8.2" Width x 11.4" Depth - Resin - Blue - 1 Each
118 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 3.25 gal |
| Product Color | Blue |
| Width | 8.2" |
| Product Name | 13 QT Standard Deskside Recycling Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 11.4" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 12.1" |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Deskside Recycling Bin is an easy and effective way to separate recyclables from other refuse. This recycler is designed to be used in systems with existing office containers and accessories. Placed beside traditional wastebaskets, Rubbermaid Deskside Recycling Bins make it easy to increase waste management compliance.
Also Consider
-
Product Code: RCP571873BECT2 Stock Available
-
Product Code: RCP356973BECTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP295773BLUECT38 Stock Available
-
Product Code: RCP263273CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLUCTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1971258CTContact Us For Availability
-
Product Code: RCP1971257CTContact Us For Availability
-
Product Code: GJO57258CT1 Stock Available
-
Product Code: RCP262073BLU8 Stock Available
-
Product Code: RCP354007BE13 Stock Available
-
Product Code: SAF9931SSContact Us For Availability
-
Product Code: RCP571873BE19 Stock Available
-
Product Code: RCP295773BLUE471 Stock Available
-
Product Code: RCP295606GN6 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
