ideal. IDEDSH0316H Cross-cut Paper Shredder - Cross Cut - for shredding Paper - 0.625" x 0.093" Shred Size - 12" Throat - 32 gal Wastebin Capacity
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-5 |
| Sheet Shred Capacity | 17 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 21" |
| Product Name | 3104 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 3104 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Caster ~ Bin Full Indicator ~ Overload Protection ~ Steel Cutting Head ~ Impact Resistant ~ Full Bag Stop ~ Manual Reverse ~ Finger Safe ~ Zero Energy Standby ~ Safety Protection System ~ Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Automatic Reverse & Stop |
| Height | 36.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
Powerful office shredder, the 3104 cross-cut P-5 is designed for eight to 10 users. Continuous operation and high-quality, solid steel cutting heads minimize downtime while shredding paper, staples, paper clips and credit cards. The 12" feed opening and lightweight, impact-resistant, 32-gallon bin make the 3104 perfect for a large department or small office needs. HIPAA and FACTA compliant, and certified to shred Personal Identifiable Information (PII) and Controlled Unclassified Information (CUI), the 3104 shredder is federally accepted to protect information and social security numbers against identity theft. Quiet 1 horsepower motor chews through 17 sheets of paper at once and up to 432 sheets per minute. High-quality, wooden, easy-open cabinet is mounted on casters for easy mobility. Patented, electronically controlled, transparent safety shield in the feed opening protects fingers and hands. Patented Electronic Capacity Control (ECC) monitors document feeding to prevent jams.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL5015001Contact Us For Availability
-
Product Code: GBC175740414 Stock Available
-
Product Code: HSM2310113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2320113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2250113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2102113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2082113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1562173OContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0364HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HContact Us For Availability
-
Product Code: HSM1458133OContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0065HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0063HContact Us For Availability