‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X8 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 8 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.188" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 8.66" Throat - 4.80 gal Wastebin Capacity - White
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X8 |
| Product Name | shredstar X8 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Height | 15.2" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
HSM 1044w Shredstar X8 cross cut paper shredder tackles small amounts of documents and data with the touch of a finger. Tears through 8 sheets per pass using an 8.7" entry width. Each particle is 3/16" x 1-1/8" (security level P-4). Cuts up to 8.3' per minute. Also shreds staples credit cards and CDs/DVDs. Removal top for convenient emptying of the 4.8 gallon waste bin. A separate CD slot and waste container for sorted disposal. Ideal for personal/home office use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HSM1842113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1843113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2341113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1923113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1911123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1823113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1821113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact Us For Availability
-
Product Code: HSM2353Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2351113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews