‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X6Pro - 1/16" x 5/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 6 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.187" x 0.625" Shred Size - P-5/O-1/T-2/E-2/F-2 - 8.66" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Ships 2-3 Business Days
Contact Us For Availability
Product Details
General Information
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Shred Type | Particle Cut |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Security Level | P-5/O-1/T-2/E-2/F-2 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | X6pro |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | shredstar X6Pro - 1/16" x 5/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Shredding Item | Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples |
| Width | 13.6" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Height | 17.5" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Provides quiet and powerful data security.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HSM1842113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1843113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2341113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1923113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1911123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1823113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1821113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact Us For Availability
-
Product Code: HSM2353Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2351113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews