‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X10 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 10 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.188" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 8.66" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Contact Us For Availability
- Powers through 10 sheets of paper, creating 430 cross-cut particles per page.
- Also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs.
- Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded.
- Energy Management Control System reduces power consumption by up to 90%.
- Quiet operation minimizes noise development in the workplace.
- Lifetime warranty on cutting cylinder.
- Manual and automatic reversing functions, and automatic start/stop.
- Full-bag indicator, overload protection.
- 5.5-gallon bin.
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | X10 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | shredstar X10 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Height | 17.5" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Cross-cut shredder is designed for home office/workplace shredding of paper, credit cards, store cards and CDs. Separate CD cutting unit and waste container for separating and sorting shredded material. Automatic stop/start. Automatic reversing function for the prevention of paper jams. LED displays for stand-by, full container, paper jam, and overheating. Constant operation switch and reverse switch. Filling level display through inspection window. Removable waste container.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: HSM1842113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1843113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2341113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1923113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1911123Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1823113Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM1821113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact Us For Availability
-
Product Code: HSM2353Contact Us For Availability
-
Product Code: HSM2351113Contact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact Us For Availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HContact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews