‹ Prev
Next ›
HLS Commercial Fire-Rated Soft Step Trash Can - 1.32 gal Capacity - Pedal Control, Handle, Durable, Smooth, Lid Closure, Fingerprint Proof, Fire Retardant, Removable Inner Bin - 11.8" Height x 8.5" Width x 7.3" Depth - Stainless Steel - Silver - 1 Each
Ships in 10-14 Business Days
Stock is Available
Non-Returnable
- Smooth and easy pedal is durable for years of use
- Silent and gentle lid closure
- Elegant brushed stainless steel is fingerprint-proof
- Removable inner bucket
- Replaceable odor filter neutralizes odor
- Slim and space-saving design
Product Details
General Information
| Capacity | 1.32 gal |
| Product Color | Silver |
| Width | 8.5" |
| Product Name | Fire-Rated Soft Step Trash Can |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | HLS Commercial |
| Manufacturer Website Address | http://www.hlscommercial.com |
| Height | 11.8" |
| Depth | 7.3" |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | HLS Commercial |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fire-rated, FM-approved, Soft Step Trash Can provides the compliance, protection and style you want in your facilities. Bin fires are quickly extinguished with the special, fire-retardant liner material and a tight lid design that restricts airflow to the interior, starving the flame of oxygen. Smooth, easy pedal operation opens and closes the lid softly and silently. Removable bucket is easy to empty. Odor filter keeps surrounding area smelling fresh and clean. Carry handle provides effortless mobility. Durable, stainless steel design fits into tight spaces and adds an attractive element to any area.
Also Consider
-
Product Code: HLCHLSS13RFRContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSS13DFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS08RFRStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RFRContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9925BLStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS13RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS08RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS03RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSS01RStock is Available
-
Product Code: HLCHLSC01G09BContact Us For Availability
-
Product Code: HLCHLSC01G09AStock is Available
-
Product Code: HLCHLS05DROContact Us For Availability
-
Product Code: GJO58897CT1 Stock Available
-
Product Code: GJO58884PLContact Us For Availability
-
Product Code: RCPSO12SSSPLContact Us For Availability
-
Product Code: GJO588979 Stock Available
-
Product Code: SAF9940BLStock is Available
-
Product Code: SAF9927BBStock is Available
-
Product Code: SAF9901RDContact Us For Availability
-
Product Code: SAF9687SSStock is Available
-
Product Code: SAF9686SSStock is Available
-
Product Code: SAF9685SSStock is Available
-
Product Code: RCPST12EPLRDStock is Available
-
Product Code: RCPSO820PLBKContact Us For Availability
-
Product Code: RCPSH12EPLSMStock is Available
-
Product Code: GJO58888Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO588872 Stock Available
-
Product Code: GJO58885Contact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews