‹ Prev
Next ›
Floortex AFS-TEX 2000 Anti Fatigue Mat for Sit Stand Workstations Antimicrobial Polyurethane 50 x 80cm Midnight Black UFCA22032BK
4 Stock Available
- Unique AFS-TEX material formulation combines the ultimate combination of standing comfort and body support for highly effective fatigue relief.
- The mat has a cushioned yet supportive standing surface that reduces the strain on feet, knees and back joints that can be caused through standing.
- Specially designed printed surface to encourage regular foot movement and changes in standing position that stimulate blood flow that help to reduce fatigue.
- Built-in antimicrobial active ingredient in the mat will not wear away or wash off and works 24/7 for the life of the product making it ideal for users who like to work without footwear.
- Ideal for use with a standing desk, reception or retail counters, use on any kitchen floor and other locations where prolonged standing is required.
- Anti-slip backing for maximum stability while in use.
- Premium gauge 0.7" polyurethane construction guaranteed not to lose body support over time.
- Beveled edging.
- StockCode: FLRFCA22032BK
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Mat Width | 20" |
| Mat Length | 32" |
| Product Material | Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Length | 800mm |
| Manufacturer | Floortex Europe Ltd |
| Use | Indoor |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Width | 500mm |
Product Information
| Brand | Floortex |
| Type | Chair Mats |
Description
AFS-TEX Active Anti-Fatigue mats are designed to provide the ultimate standing surfaces combining prolonged comfort and effective body support. Reduces the strain on feet, legs, knees and back joints that can be caused through prolonged standing. The AFS-TEX 2000 incorporates a printed design to encourage regular changes in standing position. Regular movement stimulates blood flow, increase the body's metabolism and helps with further fatigue relief. Contains antimicrobial content to protect the mat surface from microbial deterioration. Effective 24/7 for the life of the product. Anti-slip base for stability. Non-toxic and phthalate free. Ideal for office or home use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GJO00086Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO00085Contact Us For Availability
-
Product Code: LLR99537Contact Us For Availability
-
Product Code: MLL44020350Stock is Available
-
Product Code: MLL44020335Stock is Available
-
Product Code: MLL24030502Stock is Available
-
Product Code: MLL24020302Stock is Available
-
Product Code: GJO02053Contact Us For Availability
-
Product Code: SKU-3017481Contact Us For Availability
-
Product Code: SKU-3017480Contact Us For Availability
-
Product Code: CWNWSCT35BKStock is Available
-
Product Code: GJO70365Contact Us For Availability
Alternative Products
Reviews
No Reviews