‹ Prev
Next ›
AFS-TEX Unique System 3000 Anti-Fatigue Mat - Workstation, Stand-up Desk, Reception, Counter - 39" Length x 20" Width x 0.80" Thickness - Rectangle - Polyurethane, Polyester - Midnight Black
3 Stock Available
- Unique AFS-TEX material formulation combines the ultimate combination of standing comfort and body support for highly effective fatigue relief.
- The cushioned yet supportive standing surface reduces the strain on feet, knees and back joints that can be caused through prolonged standing.
- Extra depth polyurethane construction with a fine antimicrobial polyester covering for added tactile comfort; ideal for users who like to work without footwear.
- Contains an active antimicrobial ingredient in both the body and cover to protect the product from microbial deterioration.
- Ideal for use with an extra-width standing desk, reception or retail counters, use on any kitchen floor and other locations where prolonged standing is required.
- Anti-slip backing for maximum stability while in use.
- Premium plus gauge 0.8" polyurethane construction guaranteed not to lose body support over time.
- Beveled edging.
- StockCode: FLRFCA32039BM
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Mat Width | 20" |
| Mat Length | 39" |
| Product Material | Polyester ~ Polyurethane |
| Product Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | 3000 Black Active Anti-Fatigue Mat 20" x 39" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Features | Non-toxic ~ Antimicrobial ~ Wear Resistant ~ Anti-slip ~ Ramped Edge ~ Anti-fatigue ~ Stain Resistant ~ Beveled Edge |
| Manufacturer | Floortex |
Product Information
| Brand | Floortex |
| Type | Chair Mats |
Description
AFS-TEX Active Anti-Fatigue mats are designed to provide the ultimate standing surfaces combining prolonged comfort and effective body support. Reduces the strain on feet, legs, knees and back joints that can be caused through prolonged standing. The AFS-TEX 3000 provides a wide format surface for extended standing locations. Contains antimicrobial content to protect the mat surface from microbial deterioration. Effective 24/7 for the life of the product. Anti-slip base for stability. Non-toxic and phthalate free. Ideal for office or home use.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GJO00086Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO00085Contact Us For Availability
-
Product Code: LLR99537Contact Us For Availability
-
Product Code: MLL44030535Stock is Available
-
Product Code: MLL44020350Stock is Available
-
Product Code: MLL44020335Stock is Available
-
Product Code: MLL24030502Stock is Available
-
Product Code: MLL24020302Stock is Available
-
Product Code: GJO02053Contact Us For Availability
-
Product Code: SKU-3017481Contact Us For Availability
-
Product Code: CWNWSCT35BKStock is Available
-
Product Code: SKU-3014696Contact Us For Availability
-
Product Code: GJO70365Contact Us For Availability
-
Product Code: SKU-29944214 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews