‹ Prev
Next ›
Forged Steel Standard Scissors, 8" Long, Straight Black Handle
Stock is Available
- Cutlery quality hot drop forged from carbon steel. Hardened, tempered, and precision-ground for lasting sharpness.
- Exceptionally strong with a lustrous finish.
Product Details
General Information
| Handle Orientation | Straight-right |
| Handle Color | Black |
| Length | 8" |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Cutting Length | 3" |
| Blade Color | Silver |
| Product Name | All Purpose 8" Hot Forged Shear |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Product Material | Steel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Tip | Clip Point |
Product Information
| Brand | Acme United |
| Type | Shears |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews