‹ Prev
Next ›
UPS BATTERY - LEAD-ACID BATTERY -INTERNAL
Contact Us For Availability
- Safe, reliable and maintenance-free.
- Hot-swap functionality—continuous power flow, even during battery changes.
- Quick installation—features the absolute minimum number of connections.
- Protect electronics from damage caused by outages by ensuring your backup is operating properly.
Product Details
General Information
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 149 x 64 x 197 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.2 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | Batteries |
Description
The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click View Compatible UPS Modelsbutton in Get Support Section at APC.com
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews