‹ Prev
Next ›
The Pinch Grip Semi-Gloss Assorted, Pack of 12
Stock is Available
- The Pinch Grip is designed to train the muscle memory of the fingers so that a proper grip is not only comfortable, but second nature.
- Made for both righties and lefties
- This doctor-recommended grip significantly reduces the amount of fatigue felt from prolonged writing.
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Color | Assorted |
| Country of Origin | China |
| Features | Latex-free ~ Comfortable |
| Length | 1.5" |
| Depth | 0.5" |
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Shape | Tripod |
| Product Name | Pinch Grip |
| Width | 1.5" |
Product Information
| Brand | The Pencil Grip |
| Type | Pencil Grip |
Description
As a transitional grip, The Pinch Grip bridges the gap between more structured grips and grips that provide more freedom. This intermediate step in the learning process can better aid the development of proper writing technique while improving handwriting, giving more control, and reducing hand fatigue. Its unique, patented design gently encourages the fingers and hand to rest in the proper position for gripping - The Tripod Grip. Unlike other pencil grips, The Pinch Grip feels natural because of its ergonomic design and soft, flexible, latex-free material.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews