‹ Prev
Next ›
Storex Deluxe File Cabinet - 2-Drawer - 19" Width x 15" Depth x 23" Height - 2 x Drawer(s) for File - Letter - Vertical - Lockable - Black, Aluminum - Brushed Black, Brushed Silver - Polycarbonate, Galvanized Metal - Recycled - Assembly Required
Stock is Available
- Built in rails for letter sized hanging file folders.
- Built in label holders on drawer fronts.
- Locking drawers keep contents safe.
- Easy sliding system for smooth drawer operation.
- Moves with ease from one area to another.
- Includes locking casters.
- Can be used under worksurface or as a freestanding unit.
Product Details
General Information
| Finishing | Brushed Black ~ Brushed Silver |
| Assembly Required | Yes |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Material | Polycarbonate ~ Galvanized Metal |
| Product Color | Black ~ Aluminum |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Deluxe File Cabinet - 2-Drawer |
| Width | 19" |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Media Size Supported | Letter |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Depth | 15" |
| Country of Origin | Canada |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Height | 23" |
| Features | Lockable |
| Drawer Type | File |
Product Information
| Brand | Storex |
| Type | Accessories |
Description
Brushed metal sides and front make this perfect for any office. Built-in rails for hanging letter size files. Label holders on front of drawers make it easy to identify contents. Easy sliding system for smooth drawer operation. Locking drawers keep contents safe and secure. Dual-purpose: can be used under worksurface or as a freestanding unit. Moves with ease from one area to another and lock in place when it has reached it's final destination.
Also Consider
-
Product Code: PXSLAT4W44PContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W44LGContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W44BContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W38PContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W38LGContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W38BContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W31PContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W31LGContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT4W31BContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W44PContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W44LGContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W44BContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W38PContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W38LGContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W38BContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W31PContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W31LGContact Us For Availability
-
Product Code: PXSLAT2W31BContact Us For Availability
-
Product Code: LLR00041Contact Us For Availability
-
Product Code: LLR00033Contact Us For Availability
-
Product Code: LLR00037Contact Us For Availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews