‹ Prev
Next ›
StarTech.com Caster Kit for Open Frame Rack - 4POSTRACK - 440.92 lb Load Capacity - 4 / Kit - TAA Compliant
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Max load capacity of 50 kg (110 lbs) per caster, total of 200 kg (440 lbs)
- Includes all hardware required for installation
- TAA compliant for GSA Schedule purchases
Product Details
General Information
| Features | Heavy Duty |
| Height | 3.4" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Load Capacity | 440.92 lb |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Application/Usage | Rack |
| Weight (Approximate) | 3.60 lb |
| Product Name | Caster Kit for Open Frame Rack - 4POSTRACK |
| Package Contents |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Packaged Quantity | 4 / Kit |
Product Information
| Brand | StarTech.com |
| Type | Caster |
Description
This set of four casters allow you to move and adjust the position of your rack to suit your needs. The casters connect to the bottom of any rack with 42 mm x 55 mm caster mounting holes such as our: 4POSTRACK12 4POSTRACK25 4POSTRACK36 4POSTRACKBK RKQMCAB12 This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases. 4POSTCASTER is backed by a StarTech.com lifetime warranty. More from the Manufacturer
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews