‹ Prev
Next ›
Smead Smartstrip Labeling System ColorBar Refill Labels - 7 1/2" Width x 1 1/2" Length - Inkjet
Stock is Available
- Refill forms for the Smartstrip® Labeling system.
- Refill kit contains 250 self adhesive labels.
- Label Size: 7.5" W x 1.5" H.
- ColorBar software not included.
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Line | Smartstrip |
| Product Name | Smartstrip Labeling System ColorBar Refill Labels |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Label Length | 1 1/2" |
| Label Width | 7 1/2" |
| Features | Bilingual |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Smead |
| Type | Color Coded Label |
Description
Designed specifically to work with ColorBar software (not included). They deliver exceptional print quality and hassle-free label printing. ColorBar WaterGuard® labels are made with a unique double coating to prevent ink runs, bleeds and fading. Refill kit contains 250 self adhesive labels. Label Size: 7.5" W x 1.5 "H.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews