‹ Prev
Next ›
SKILCRAFT® Strip-cut Shredder - Continuous Shredder - Strip Cut - 42 Per Pass - for shredding Credit Card, Store Card, Paper - 0.250" Shred Size - P-2 - 12" Throat - 28 gal Wastebin Capacity - Light Gray
Stock is Available
Non-Returnable
- Destroy sensitive data.
- Safely shred discs.
- Blades stop in unsafe conditions.
- Auto reverse on jams.
- Built-in paper bin window.
Product Details
General Information
| Product Color | Light Gray |
| Sheet Shred Capacity | 42 Per Pass |
| Security Level | P-2 |
| Wastebin Capacity | 28 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Strip Cut |
| Shredding Item | Credit Card ~ Store Card ~ Paper |
| Width | 19.7" |
| Product Name | Strip-cut Shredder |
| Product Model | 1225 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 16.5" |
| Height | 35.5" |
| Features | Auto Start/Stop |
| Manufacturer | National Industries For the Blind |
| Manufacturer Website Address | http://www.nib.org |
Product Information
| Brand | SKILCRAFT |
| Type | Department Shredders |
Description
Protect sensitive data in your small office with this robust strip-cut shredder. Infeed slot safely shreds discs. Blades automatically stop when the paper bin is full or open to give you extra personal protection. Auto reverse feature quickly clears paper jams. Paper bin's built-in window makes it easy to see when it needs to be emptied.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews