‹ Prev
Next ›
Scissors, 8", Left Handed, Bent, Red
Contact Us For Availability
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Length | 8" |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Color | Red |
| Product Color | Orange |
| Product Name | Left-hand 8" Bent Scissors |
| Tip | Bent |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.fiskars.com |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Orientation | Left |
| Cutting Length | 3.30" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | Fiskars |
| Type | Scissors |
Description
Left-handed scissors feature ergonomic handles for unmatched comfort and control. Bent handle design keeps material flat while cutting. True, left-handed blades are made of hardened, stainless steel blades deliver lasting sharpness. 8" scissors are tested to ensure clean cutting even through multiple layers of cloth.
Also Consider
-
Product Code: FSK1943001063Contact Us For Availability
-
Product Code: FSK1943001067Contact Us For Availability
-
Product Code: FSK194300106819 Stock Available
-
Product Code: FSK194160106818 Stock Available
-
Product Code: FSK1941601064Contact Us For Availability
-
Product Code: FSK194160106726 Stock Available
-
Product Code: FSK1943001069Contact Us For Availability
-
Product Code: ACM16657Stock is Available
-
Product Code: ACM16656Stock is Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews