‹ Prev
Next ›
Saunders Lock-O-Matic Legal Archboard - 2.50" Clip Capacity - 9" x 17 1/2" Sheet Size - Hardboard - Brown - 1 Each
Stock is Available
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 9" Width x 17 1/2" Length |
| Recycled Content | 100% |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Legal Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dual Sided |
| Length | 17" |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
Also Consider
-
Product Code: UNV40311347 Stock Available
-
Product Code: UNV40308108 Stock Available
-
Product Code: UNV40306Stock is Available
-
Product Code: UNV40304Contact Us For Availability
-
Product Code: UNV40303Contact Us For Availability
-
Product Code: UNV40302Stock is Available
-
Product Code: SAU21612Contact Us For Availability
-
Product Code: SAU21611Contact Us For Availability
-
Product Code: SAU21610Contact Us For Availability
-
Product Code: SAU21609Contact Us For Availability
-
Product Code: SAU21608Contact Us For Availability
-
Product Code: SAU2260112 Stock Available
-
Product Code: BSN01863274 Stock Available
-
Product Code: BSN0186113 Stock Available
-
Product Code: BSN01860772 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX22 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX1 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX63 Stock Available
-
Product Code: BSN01858BX256 Stock Available
-
Product Code: BSN018583089 Stock Available
-
Product Code: BSN49269878 Stock Available
-
Product Code: BSN49266282 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Contact Us For Availability
-
Product Code: SAU21606Stock is Available
-
Product Code: SAU21605Stock is Available
-
Product Code: SAU21604Stock is Available
-
Product Code: SAU2160346 Stock Available
-
Product Code: SAU21602Stock is Available
-
Product Code: SAU05612247 Stock Available
-
Product Code: OIC8310336 Stock Available
-
Product Code: OIC8306352 Stock Available
-
Product Code: NAT015412 Stock Available
-
Product Code: NAT015401107 Stock Available
-
Product Code: LEO89725Contact Us For Availability
-
Product Code: BAU61634Stock is Available
-
Product Code: SAU21803Stock is Available
-
Product Code: SAU00439Contact Us For Availability
-
Product Code: BSN16519Contact Us For Availability
-
Product Code: BSN16506366 Stock Available
-
Product Code: BSN0138233 Stock Available
-
Product Code: BAU616326 Stock Available
-
Product Code: OIC83016Stock is Available
-
Product Code: NAT01542468 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: OIC83159Contact Us For Availability
-
Product Code: OIC83157Contact Us For Availability
-
Product Code: OIC831565 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD493 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX105 Stock Available
-
Product Code: BSN16506BX29 Stock Available
-
Product Code: OIC83219Stock is Available
-
Product Code: NSN2815918Stock is Available
Reviews
No Reviews