‹ Prev
Next ›
Saunders Aluminum Round Corner Clipboards - 1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Clamp - Aluminum - Silver - 1 Each
Stock is Available
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Made from durable aluminum.
- Built-in hang hole.
- Sleek design is perfect for nurses, teachers, and modern office professionals.
Product Details
General Information
| Board Material | Aluminum |
| Product Color | Silver |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Recycled Content | 89% |
| Width | 9" |
| Product Name | Aluminum Round Corner Clipboards |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Clip Capacity | 1" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Description
Clipboard features a heavy-duty construction that provides immense strength and durability for long-lasting use in nearly any environment. High-profile clip with a built-in hanging hole keeps up to 1" of paper tightly secured. Smooth aluminum base serves as a sturdy writing surface to help keep your writing neat and legible wherever your work takes you. Clipboard is perfect for warehouse workers, students, teachers, delivery drivers, contractors, trade professionals and more.
Also Consider
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available
-
Product Code: SAU2254043 Stock Available
-
Product Code: BSN01858BX257 Stock Available
-
Product Code: BSN018583102 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Contact Us For Availability
-
Product Code: SAU21605Stock is Available
-
Product Code: OIC8310336 Stock Available
-
Product Code: BSN16506BX31 Stock Available
-
Product Code: BSN16506392 Stock Available
Alternative Products
Reviews
No Reviews