‹ Prev
Next ›
Safco Mobile Blueprint Plan Center - 4 Casters - 2" Caster Size - Steel - x 43.8" Width x 20.5" Depth x 51" Height - Tropic Sand - 1 Each
Contact Us For Availability
Non-Returnable
- Supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately).
- Clamps simply drop in and lift out as needed.
- Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps.
- Four 2" casters, two locking.
- Heavy-gauge steel construction.
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Number of Casters | 4 |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Tropic Sand |
| Product Name | Mobile Blueprint Plan Center |
| Width | 43.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Caster Size | 2" |
| Depth | 20.5" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 51" |
Product Information
| Brand | Safco |
| Type | Carts |
Description
Keep files accessible in this easy rolling, high-capacity storage. Large, heavy-gauge steel rack supports up to 1,800 sheets in 18 hanging clamps (sold separately). Easy to set up, clamps simply drop in and lift out as needed. Adjusts to fit 25 3/4" to 43 3/4" clamps to meet your filing needs. Four 2" ball-bearing casters (two locking) glide smoothly.
Also Consider
-
Product Code: VRTVF53002Stock is Available
-
Product Code: VRTVF5300055 Stock Available
-
Product Code: STX61507U01CStock is Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK234 Stock Available
-
Product Code: FEL450811 Stock Available
-
Product Code: AVT55758Stock is Available
-
Product Code: LLR60177163 Stock Available
-
Product Code: LLR4565060 Stock Available
-
Product Code: SAF5390BL1 Stock Available
-
Product Code: AVT34075Stock is Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews